KYK Öğrenim Kredisi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yazar Yorum Yap 27 views

KYKbursu çıkmayan pek çok öğrenci KYK öğrenim kredisi çekiyor. Peki ama bu kredinin diğer kredilerden farkı ne?

Normal kredilerde bir oranda faiz ya da kâr payı uygulanırken KYK öğrenim kredisinde borç eğer geciktirilmezse alındığı kadarının üzerine yalnızca enflasyondakiartışın eklenmesi ile geri veriliyor. Üniversite öğrencileri bulundukları öğretim kurumundaki normal öğrenim süresi bittikten iki sene sonra bu borcu aylık taksitler hâlinde ödemeye başlıyor. Öğrenim kredisi borcu KYK web sitesi üzerinden ya da banka şube veya ATM’lerinden ödenebilir. Kredi taksiti her ayın en geç son iş gününe kadar ödenmelidir. Ödenmeyen borçlara ise aylık %1,4 oranında gecikme faizi uygulanıyor.

Borcun Ertelenmesi

Borcun yalnızca borçlunun askerlik durumu ya da yüksek lisans yapma durumunda ertelenir. Ancak durum fark etmeksizin borç ödenmeye başlanmış ve taksitlerini aksatmış kişiler borçlarını ertelemekte zorluk yaşayacak hatta muhtemelen erteleyemeyecektir.

Borcun Silinmesi

Borç, vefat veya hayatını çalışarak kazanamayacağını bildiren bir sağlık raporu olması durumlarında tamamen silinmektedir. Bu durumlar dışında borç silinmez.

KYK Öğrenim Kredisi – KYK Öğrenim Bursu Farkı

Öğrenim kredisi geri ödemeliyken öğrenim bursu geri ödemesizdir. Maddi durumu belli bir seviyenin altında olduğu tespit edilen öğrencilere öğrenim bursu verilir. Şehit veya gazi yakınlığı bulunan öğrencilere burs için öncelik tanınır. Bunun dışında kalan öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir. Burs da kredi de başvuru sonucu verilirken, kredi çıkan öğrenciler istemezlerse almayabilirler.

Bursun Krediye Dönüşmesi

Burs çıkan öğrencilerin ise yanlış bilgi verdiği tespit edilmesi durumunda bursları tamamen krediye dönüşür. Bunun yanında sınıfta kalma gibi durumlar sebebiyle bursu kesilen öğrencilerin, burslarının kesildiği tarihten itibaren aldığı para kredi olarak sayılmaktadır.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL

Merhaba